NEW 356,500 SF 4-Star Industrial Space
295 Exploration Drive, P10
Hazle Township (Hazleton), PA, PA 18201
Hazle Township (Hazleton), PA, PA 18201
Summary
356,600 SF industrial building under construction on 34.68 acres in CrossRoads East Business Park in Hazle Township, Luzerne County. The site is located adjacent to Exit 141 of I-81 and is within 15 minutes of I-80. The site is located in a LERTA zone - real estate taxes on improvements are 100% abated for 10 years. The site is also located in a federal Qualified Opportunity Zone.
SITE IMPROVEMENTS
On-site parking for approximately two hundred ten (210) vehicles. On-site trailer storage for approximately eighty-four (84) trailers with 8' wide concrete dolly pad. 8" thick x 60' deep, reinforced concrete dock apron at loading dock with an approximate .180' total loading court depth. Asphalt paving, including heavy duty pave at truck areas and light duty pave in vehicle parking areas. Professionally prepared and maintained landscaping. Building dimensions shall be 310'-0" (width) x 1,150'-0" (length) - 50'-0" x 50'-0" bay spacing with a 60'-0" deep staging bay. 7" thick concrete floor slab, reinforced with welded steel mats. Floor shall be treated with SpecChem siliconate sealer/densifier and E-Cure curing compound and joint filler, Polyurea or equal, in all construction and contraction joints in the warehouse floor. Exterior wall system consisting of architectural masonry, aluminum/glazing entrance systems and metal wall panels with insulation. Average structural clear height of approximately 38'-10". Butler Manufacturing, MR-24 standing seam roof. The building shall be provided with 3'-0" high x 6'-0" wide clerestory windows. The building shall be provided with forty-six (46) 9'-0" x 10'-0" vertical lift dock doors with vision kits by Haas Door or equal with 40,000 LB capacity mechanical levelers with bumpers by Rite-Hite or equal. Future/potential dock doors are available. Prefabricated steel track guards and Classic dock seal with head curtain by Rite-Hite or equal. The building shall be provided with two (2) 12'-0" x 14'-0" vertical lift drive-in doors by Haas Door or equal and reinforced concrete ramps.
UTILITIES AND BUILDING SYSTEMS
The warehouse heating system shall consist of energy-efficient, roof-mounted Cambridge direct-fire units. Electrical power available up to multiples of 4,000 Amps. The warehouse lighting shall consist of energy-efficient LED fixtures. Fire Protection System shall consist of Early Suppression Fast Response (ESFR) wet sprinkler system. Provisions for domestic water and natural gas shall be provided.
Property Details
Overview
| Land (Acres) | 34.68 |
|---|---|
| Zoning | I-1 |
| Primary Use | Industrial |
| Secondary Use | Industrial |
| Year Built | 2026 |
Dimensions
| Space Available (SF) | 356,500 |
|---|
Space Details
Availability
| Date | 2027-07-15 |
|---|---|
| Min SF | 54,250 |
| Max SF | 356,500 |
| # of Floors | 1 |
Clear Height
| Warehouse Area Ceiling | Average structural clear height of approximately 38'-10" |
|---|
Dimensions
| Aprox. Overall Dimensions (L x W) | 310'-0" (width) x 1,150'-0" (length) |
|---|---|
| Typical Column Spacing (L x W) | 50' x 50' x 60' |
Loading
| Configuration | Single Sided Loading |
|---|---|
| Staging Bay Depth | 60' |
| # of Existing Dock Positions | 46 |
| Dock Equipment | Prefabricated steel track guards and Classic dock seal with head curtain by Rite-Hite or equal. |
| # of Existing Drive-In Doors | 2 |
|---|---|
| Drive-In Access | Ramp access |
Building Systems
Warehouse
| Lighting | LED, high efficiency, DLC listed, high bay fixtures |
|---|---|
| Heating | Cambridge, high efficiency, roof mounted, direct gas fired, space heater(s) |
| Fire Protection | ESFR (Early Suppression, Fast Response) high volume wet pipe sprinkler system |
Utilities
| Electrical Service | 480/277V, 3P |
|---|---|
| Electrical Service Amperage Available | 4000 |
| Electrical Service Provider | PPL |
| Sanitary Sewer Service | MAHT |
| Sanitary Sewer Service Provider | MAHT |
| Water Service | HCA |
| Gas Service | Intermediate pressure main, pressure regulated as required |
| Gas Service Provider | UGI |
| Separately Metered | Yes |
Parking
| # of Existing Vehicular Spaces | 210 |
|---|---|
| # of Existing Trailer Spaces | 84 |
| Comments | Asphalt paving, including heavy duty pave at truck areas and light duty pave in vehicle parking areas. |
|---|
Terms
| Transaction Type | Lease |
|---|---|
| Lease Type | NNN |
| Rental Rate Type | $/SF/Year |
Location & Access
Description
Take I-81 to Exit 424. Follow Route 424 East.
General
Business Park
CrossRoads East Business Park
County
Luzerne
Market
PA-Hazleton/Schuykill
Submarket
Hazleton
Contact
Bob Besecker, Jim Hilsher, Bill Jones
570-823-1100
SIMILAR PROPERTIES IN NEPA
182,122 SF Industrial Space in Tax Abatement Zone
CenterPoint Commerce & Trade Park East
460-480 Research Drive
Pittston Township, PA 18640
Pittston Township, PA 18640
NEW 356,500 SF 4-Star Industrial Space
CrossRoads East Business Park
295 Exploration Drive, P10
Hazle Township (Hazleton), PA, PA 18201
Hazle Township (Hazleton), PA, PA 18201