Build-to-Suit Site for Up to 232,500 SF Near I-81
160 Great Valley Boulevard
Hanover Township, PA 18706
Hanover Township, PA 18706
Summary
16.06 acre site in Hanover Crossings available for Build-to-Suit to lease opportunities. Proposed building is one story, 232,500 SF.
Property Details
Overview
| Land (Acres) | 16.06 |
|---|---|
| Site Topography | Generally Level |
| Building Class | A |
| Primary Use | Industrial |
| Secondary Use | Industrial |
| Construction Status | Planned |
Amenities
Will have clerestory windows.
Dimensions
| Building Dimensions (L x W) | 750' x 310' |
|---|---|
| Building (SF) | 232,500 |
Construction
| Floor | 7" |
|---|---|
| Exterior Wall | Butler, Shadowall metal wall panel system with insulation |
| Roof | Butler, MR24 standing seam metal roof system, insulated |
Space Details
Availability
| Min SF | 232,500 |
|---|---|
| Max SF | 232,500 |
| # of Floors | 1 |
Clear Height
| Warehouse Area Ceiling | 38'2 |
|---|
Dimensions
| Aprox. Overall Dimensions (L x W) | 750' x 310' |
|---|---|
| Typical Column Spacing (L x W) | 50’-0” x 50’-0” X 60'-0" |
Loading
| Configuration | Single Sided Loading |
|---|---|
| Staging Bay Depth | 60' |
| # of Existing Dock Positions | 32 |
| Dock Equipment | 9' x 10' vertical lift insulated steel dock door |
| # of Existing Drive-In Doors | 1 |
|---|---|
| Drive-In Access | Ramp access |
| Loading Dock Apron | 60' deep, 8" thick, reinforced concrete |
| Trailer Court Depth | 130' |
Building Systems
Warehouse
| Lighting | LED, high efficiency, DLC listed, high bay fixtures |
|---|---|
| Heating | Cambridge, high efficiency, roof mounted, direct gas fired, space heater(s) |
| Fire Protection | ESFR (Early Suppression, Fast Response) high volume wet pipe sprinkler system |
Utilities
| Electrical Service | 480/277V, 3P |
|---|---|
| Electrical Service Amperage Available | 800 Amps expandable to 4,000 Amps |
| Electrical Service Provider | UGI Utilities, Inc. |
| Sanitary Sewer Service | Gravity main and lateral(s) system |
| Sanitary Sewer Service Provider | Hanover Township Sewer Authority |
| Water Service | Domestic and Fire Protection Service(s) provided |
| Water Service Provider | Pennsylvania American Water Company |
| Gas Service | Intermediate pressure main, pressure regulated as required |
| Gas Service Provider | UGI Utilities, Inc. |
| Separately Metered | Yes |
Parking
| # of Existing Vehicular Spaces | 159 |
|---|---|
| # of Existing Trailer Spaces | 65 |
| Concrete Dolly Pads Provided | Yes |
|---|
Terms
| Transaction Type | Lease |
|---|---|
| Lease Type | NNN |
| Rental Rate Type | $/SF/Year |
Location & Access
Description
Hanover Crossings is an upscale business park located near Wilkes-Barre, PA. Has immediate access to S.R. 29. I-81 can be reached in five minutes.
Highlights
Property Near
i-81 via S.R. 29
Property Access
I-81 to Exit 164 onto Rt. 29 to Exit 2.
General
Business Park
Hanover Crossings
County
Luzerne
Market
PA-Wilkes-Barre/Scranton
Submarket
Wilkes-Barre
Contact
Bob Besecker, Jim Hilsher, Bill Jones
570-823-1100
SIMILAR PROPERTIES IN NEPA
336,502 SF Planned Industrial Space Available Near I-81, I-84 and I-380
Mid Valley Industrial Park
1200 Corporate Way, Suite 600
Olyphant Borough, PA 18447
Olyphant Borough, PA 18447
NEW 310,000 SF Industrial Building
CrossRoads East Business Park
215 Innovation Drive North, P5
Hazle Township (Hazleton), PA, PA 18201
Hazle Township (Hazleton), PA, PA 18201