56,038 SF CenterPoint Office Space at I-81, I-476
505-535 Keystone Avenue
Jenkins Township, PA 18640
Jenkins Township, PA 18640
Summary
56,038 SF fully air-conditioned flex space in a 120,056 SF flex building. Space is fit out as office and light industrial space, all with dropped ceilings. Can be converted fully to office or medical use or restored to a traditional industrial shell. There are two loading doors but more can be added. The space is served by 329 vehicle spaces. Has five (5) 400 Amp, 120/208V, 3-phase electrical services. OFFICE IMPROVEMENTS - Main entrance consisting of a vestibule area, VCT flooring, reception desk and approximately 10'-0" high suspended ceiling. - Employee entrance consisting of a vestibule area, VCT flooring, security desk and approximately 9'-0" high suspended ceiling. - H.R. suite consisting of a open office area, H.R. private office and H.R. Conference Room. - Large Board Room consisting double entry wood doors, premium finish carpet tile flooring, - Oak tongue and grove wainscoting, exterior windows to allow natural lighting, wall mounted T.V. capability. - Several Conference Rooms with premium finish carpet tile flooring, wall mounted T.V. capability. - Several Offices varying in size throughout the space. - Several large Training Rooms, one with a folding partition, premium finish carpet tile flooring, wall mounted T.V. capability. - Large Break Room consisting of double entry wood doors, VCT flooring, approximately 10'-0" - high suspended ceiling, two (2) millwork locations with stainless steel sinks and upper cabinets. - Fully operational Kitchen consisting of two (2) stove-top ovens with exhaust venting and ansul sprinkler system, built-in oven and broiler, built-in microwave, built-in dish washer, premium flooring, millwork with stainless steel sink and upper cabinets. - Two (2) Unisex restrooms with VCT flooring, FRP wall panels, wall mounted Xlerator hand dryers. - Several multi-fixture restrooms located throughout the space consisting of VCT flooring, FRP wall panels, wall mounted Xlerator hand dryers. - One (1) I.T. Repair Room consisting of linoleum flooring. - Two (2) Open Office Areas with premium finish carpet tile flooring, approximately 10'-0" high suspended ceiling, wall mounted T.V. capability. - One (1) Open Office Area with concrete floors, approximately 9'-9" high suspended ceiling, wall mounted T.V. capability. - One (1) Open Office Area with concrete floors, approximately 10'-0" high suspended ceiling, wall mounted T.V. capability.
Lease rate does not include utilities, property expenses or building services
2 Loading Docks
Dropped ceilings throughout
Space is in Excellent Condition
Fully air conditioned
Abundant on-site parking
Property Details
Overview
| Land (Acres) | 26.06 |
|---|---|
| Site Topography | Generally Level |
| Building Class | A |
| Year Built | 2012 |
| Construction Status | Completed |
Dimensions
| Building Dimensions (L x W) | 600' x 200' |
|---|---|
| Building (SF) | 120,056 |
| Space Available (SF) | 56,038 |
| Building Expandable | No |
Space Details
Availability
| Min SF | 56,038 |
|---|---|
| Max SF | 56,038 |
| # of Floors | 1 |
Clear Height
| Warehouse Area Ceiling | Average structural clear height of approximately 30'-10" |
|---|
Dimensions
| Aprox. Overall Dimensions (L x W) | 600'-0" (length) x 200'-0" (width) |
|---|---|
| Typical Column Spacing (L x W) | 40'-0" x 50'-0" bay spacing |
Utilities
| Electrical Service Provider | PPL Electric Utilities |
|---|---|
| Sanitary Sewer Service | Gravity main and lateral(s) system |
| Sanitary Sewer Service Provider | Wyoming Valley Sanitary Authority |
| Telecommunications Service Providers | Comcast;Verizon |
| Water Service | Domestic and Fire Protection Service(s) provided |
| Water Service Provider | Pennsylvania American Water Company |
| Gas Service Provider | UGI Utilities, Inc. |
Terms
| Transaction Type | Lease |
|---|
Location & Access
Description
Highlights
Property Near
I-81, I-476 and PA Rte 315
Property Access
I-81 N to Exit 175, I-81 South to Exit 175A
Highway Visibility
General
Business Park
CenterPoint Commerce & Trade Park East
County
Luzerne
Contact
Bob Besecker, Jim Hilsher, Bill Jones
570-823-1100
SIMILAR PROPERTIES IN NEPA
52,187 SF of 4-Star Industrial Space Available Near I-81 and I-476
CenterPoint Commerce & Trade Park East
450 Research Drive
Pittston Township, PA 18640
Pittston Township, PA 18640
11.17 acre build-to-suit industrial/office site near I-81
Hanover Crossings
Great Valley Boulevard (P.1B)
Hanover Township, PA
Hanover Township, PA