NEW 450,000 SF Industrial Building Near I-81
125 CrossRoads Boulevard South, P1
Hazle Township (Hazleton), PA, PA 18201
Hazle Township (Hazleton), PA, PA 18201
Summary
450,000 square foot (1,250' x 360') industrial building under construction on 42.09 acres in LERTA zone. Real estate taxes on improvements are 100% abated for 10 years. Building will be ready for occupancy in late 2Q 2026. Will feature an average structural clear height of 38'2", 54 loading doors (single-sided loading), two (2) drive-in doors, 7" floors, 50' x 50' column spacing with a 60' deep staging bay, and clerestory windows.
Utilities will include energy-efficient LED fixtures, ESFR fire protection, and power in multiples of 4000 Amps.
Property Details
Overview
| Land (Acres) | 42.09 |
|---|---|
| Site Topography | Generally Level |
| Building Class | A |
| Primary Use | Industrial |
| Secondary Use | Industrial |
| Year Built | 2025 |
| Construction Status | Under Construction |
Dimensions
| Building Dimensions (L x W) | 1,250' x 360' |
|---|---|
| Building (SF) | 450,000 |
Construction
| Floor | 7" |
|---|---|
| Exterior Wall | Butler, Shadowall metal wall panel system with insulation |
| Entrance Facade | Architectural (split-face or ground face) masonry |
| Roof | Butler, MR24 standing seam metal roof system, insulated |
Space Details
Availability
| Date | 2026-06-30 |
|---|---|
| Min SF | 225,000 |
| Max SF | 450,000 |
| # of Floors | 1 |
Clear Height
| Warehouse Area Ceiling | 38'2" |
|---|
Dimensions
| Aprox. Overall Dimensions (L x W) | 1,250' x 360' |
|---|---|
| Typical Column Spacing (L x W) | 50' x 50' x 60' |
Loading
| Configuration | Single Sided Loading |
|---|---|
| Staging Bay Depth | 60' |
| # of Existing Dock Positions | 54 |
| Dock Equipment | 9' x 10' vertical lift insulated steel dock door |
| # of Existing Drive-In Doors | 2 |
|---|---|
| Drive-In Access | Ramp access |
| Loading Dock Apron | 60' deep, 8" thick, reinforced concrete |
| Trailer Court Depth | 200' |
Building Systems
Warehouse
| Lighting | LED, high efficiency, DLC listed, high bay fixtures |
|---|---|
| Heating | Cambridge, high efficiency, roof mounted, direct gas fired, space heater(s) |
| Fire Protection | ESFR (Early Suppression, Fast Response) high volume wet pipe sprinkler system |
Utilities
| Electrical Service | 480/277V, 3P |
|---|---|
| Electrical Service Amperage Available | 4000 |
| Electrical Service Provider | PPL Electric Utilities |
| Sanitary Sewer Service | Gravity main and lateral(s) system |
| Sanitary Sewer Service Provider | Greater Hazleton Joint Sewer Authority |
| Telecommunications Service Providers | Verizon |
| Water Service | Domestic and Fire Protection Service(s) provided |
| Water Service Provider | Hazleton City Authority |
| Gas Service | Intermediate pressure main, pressure regulated as required |
| Gas Service Provider | UGI Utilities, Inc. |
| Separately Metered | Yes |
Parking
| # of Existing Vehicular Spaces | 287 |
|---|---|
| # of Existing Trailer Spaces | 104 |
| Concrete Dolly Pads Provided | Yes |
|---|
Terms
| Transaction Type | Lease |
|---|---|
| Lease Type | NNN |
| Rental Rate Type | $/SF/Year |
Location & Access
Description
Take I-81 to Exit 424. Follow Route 424 East.
Highlights
Property Near
I-81 and S.R. 424
Property Access
I-81 to Exit 141 to S.R. 424
General
Business Park
CrossRoads East Business Park
County
Luzerne
Market
PA-Hazleton/Schuykill
Submarket
Hazleton
Contact
Bob Besecker, Jim Hilsher, Bill Jones
570-823-1100
SIMILAR PROPERTIES IN NEPA
NEW 152,000 SF 4-Star Industrial Space
CrossRoads East Business Park
110 Innovation Drive, P2
Hazle Township (Hazleton), PA, PA 18201
Hazle Township (Hazleton), PA, PA 18201
170,500 SF Spec Industrial Building Under Construction Near I-81
CenterPoint Commerce & Trade Park East
535-555 Research Drive
Pittston Township, PA 18640
Pittston Township, PA 18640